IRATA Eğitimleri


 

  • IRATA Eğitim VideosuYüksek İşler, tüm iple erişim projelerinde ve eğitim programlarında IRATA (Industrial Rope Access Trade Association – Endüstriyel İple Erişim Ticaret Birliği) standartlarını esas almaktadır. Eğitimlerin tamamı Yüksek İşler bünyesinde bulunan IRATA Level 2 ve Level 3 sertifikalarına sahip teknisyen eğitmenler tarafından verilir. 

IRATA (Industrial Rope Access Trade Association) Uluslararası Sertifikalı İple Erişim Teknisyenliği Kursu

IRATA iple erişim eğitim programı, iple erişim teknisyeni olmak isteyen bireyler ve iple erişim teknikleri kullanmak isteyen profesyonellere yöneliktir ve içeriği genel iş güvenliği konu başlıklarından farklıdır. Eğitimin temel içeriği ip üzerinde çeşitli manevraları güvenli bir şekilde gerçekleştirmeye ve ip üzerinde kalmış bir kazazedeyi kurtarma senaryolarına dayanır. IRATA Eğitim sisteminde üç farklı seviye mevcuttur.

IRATA Eğitim Şeması

IRATA Eğitim Şeması  • Seviye 1
    Seviye 1 için ön tecrübe gerekmemektedir. Ancak verilen eğitim pratik ağırlıklı olup katılımcıların boy/kilo oranlarının ve fizik kondisyonlarının eğitim için uygun olması beklenir.
  • Seviye 2
    IRATA Level 2 teknisyen sertifikası almak için, IRATA Level 1 sertifikası aldıktan sonra en az bir yıl geçmiş olması ve en az 1000 saatlik iple erişim işinde çalışmış olma şartı aranır.
  • Seviye 3
    IRATA Level 3 teknisyen sertifikası almak için, IRATA Level 2 sertifikası aldıktan sonra en az bir yıl geçmiş olması ve en az 1000 saatlik iple erişim işinde çalışmış olma şartı aranır.

IRATA müfredatında yer alan konular en az dört günlük pratik eğitim ile verilecektir ve eğitimlere eksiksiz katılım zorunludur. Eğitimler ve sınav tamamen pratik uygulama şeklinde olacağı için fiziksel olarak zorlayıcı olabilir. Katılımcıların sportif olarak yeterli olması kurstaki başarı oranını olumlu yönde etkileyecektir.

Eğitim ve IRATA prosedürlerine uygun olarak yapılacak pratik sınav sonrasında katılımcılara “IRATA – Rope Access Technician – IRATA İple Erişim Teknisyeni” sertifikaları verilmektedir. Bu sertifika uluslararası geçerliliğe sahiptir ve üç yıl geçerlidir.

Eğitimler, Türkiye’deki ilk ve tek IRATA Tam Üye Şirketi Yüksek İşler tarafından verilecek, sınav ise yurt dışından gelecek değerlendirici (assessor) tarafından yapılacaktır.

Eğitim sırasında kullanılacak tüm teknik malzemeler Yüksek İşler tarafından karşılanmaktadır.

Eğitimler 8’er kişilik ekipler halinde yapılacaktır. En az 4 tam gün süren eğitimin ardından 1 gün sınav yapılacaktır. Sınav sonrasında başarılı olanlara 3 yıl süreli uluslararası geçerliliğe sahip IRATA İp Teknisyeni sertifikası ve kartı verilecektir.

DSC03905
DSC03928
DSC03943
DSC03958
IMG 0006
IMG 0021
IMG 0038
IMG 0039
IMG 0044
IMG 7261


KİMLER YARARLANIR?

IRATA kalifikasyonu yetkin şirketlerin hedeflerini emniyetli, verimli ve zararsız bir şekilde gerçekleştirmesini sağlamak üzere tasarlanmıştır.  İp üzerinde gerçekleştirilen genel uygulamalar:  NDT, muayene, elektrik, asım işleri ve boya işleri.

EĞİTİM YAPISI

Eğitim tekniklerin emniyetli ve verimli şekilde öğrenilmesi amacıyla uygulama ağırlıklıdır.  Eğitim son gün bağımsız bir IRATA denetçisi tarafından değerlendirilecektir. Eğitimin başarıyla tamamlanması sonucunda adaya iş kaydı defteri, sertifika ve kimlik kartı verilecektir.  Sertifikaların her 3 yılda bir yenilenmesi veya bir üst seviyeye geçilmesi gerekmektedir.

Kurs süresi 5 gün eğitim ve 1 gün sınav olmak üzere 6 gündür.

Sıkça Sorulan Sorular:

1. Eğitim sınıfta mı yapılacak, pratik uygulaması var mı?
Eğitimin tamamı pratik uygulama şeklinde olacaktır. Eğitim sahasında çeşitli ip manevraları gerçekleştirilecektir

2. Eğitim için ne tür malzemeler getirmem gerekiyor?
Eğitimde kullanılacak her türlü teknik malzeme Yüksek İşler tarafından sağlanmaktadır. Kendinize ait malzemeniz var ise gerekli standartlara uygun olma ve gerekli muayeneleri yetkili kişilerce yapılmış olması kaydı ile kullanabilirsiniz.

3. Eğitim sırasında ne tür giysiler giymeliyim?
Hareketinizi engellemeyecek, esnek ve spor giysiler ve ayakkabı giymenizi tavsiye ederiz.

4. Bir kursta kaç öğrenci, kaç eğitmen olur?
Kursun kapasitesi saha yapısına göre değişiklik gösterebilir ancak her 8 kursiyere en az 2 eğitmen düşmektedir.

5. Eğitmenlerin seviyeleri nedir?

Her kursun başında bir adet IRATA Level 3 eğitmen ve Level 1 veya Level 2 yardımcı eğitmen bulunacaktır.

6. Eğitimler kaç saat sürüyor?
Eğitimler beş gün boyunca sabah 09:00’da başlayıp 18:00’da bitmektedir.

7. Sınav ne kadar sürüyor? Sadece pratik sınav mı yapılıyor?
Sınav da eğitim gibi tam gün sürmektedir. Tüm ip manevraları sınavda pratik olarak gerçekleştirilecektir. Pratik uygulama sonrasında 20 sorudan oluşan teorik sınav ile sınav süreci bitmektedir.

8. Sınavı nasıl geçeriz? Kalırsam ne olur?
Sınavda başarılı olmak için tüm manevraları hatasız olarak gerçekleştirmek gerekmektedir. Bir adet büyük hata (kask takmamak, tek bağlantı noktasında kalmak vb) direk kalmanıza sebep olacaktır; ya da üç adet ufak hata (karabina kilidini kapatmayı unutmak vb) sınavda kalmanıza neden olacaktır. Sınavda başarılı olamazsanız bir sonraki eğitime katılıp en az iki gün tazeleme eğitimi aldıktan sonra tekrar sınava girmeniz gerekecektir. Tekrar sınava girmek için eğitim bedelinin tamamını ödemeniz gerekmektedir.

9. Eğitimler ne kadar zordur? Fiziksel olarak ne kadar zorlanırım?
Eğitimler fiziksel efor gerektiren manevralardan oluşmaktadır. Fazla kilolu olmak, eğitimdeki başarınızı kötü olarak etkileyecektir. Eğitimin tüm günlerinde ip üzerinde yükselip çeşitli manevralar gerçekleştireceksiniz, özellikle son günlere doğru yorgunluk artacağından gücünüzü idareli kullanmanızı ve her eğitim öncesi iyi bir şekilde ısınmanızı tavsiye ederiz.

10. Sınavda başarılı olursam sertifikamı ne zaman alırım?
Sınavda başarılı olan kursiyerlere hemen sınav sonrasında sertifika yerine kullanabilecekleri geçici sertifikalar verilmektedir. Sertifikaların asılları bir ay içinde İngiltere merkezden gelecektir.

11. Sertifikanın geçerliliği nedir?
IRATA sertifikası uluslararası geçerliliğe sahip iple erişim teknisyenliği sertifikasıdır ve üç yıl geçerlidir. Üç yılın sonunda tekrar sınava girip sertifika süresini uzatabilir ya da bir üst seviye sınavına girebilirsiniz. Üç yıl sonunda sertifika geçerliliğini kaybedecektir. 6 ay boyunca hiçbir iple erişim işinde aktif olarak çalışılmaz ise tazeleme eğitimi alınması zorunludur.