Metalürjik İnceleme Hizmetleri

NDT Tahribatsız Muayene Hizmetleri
Metalürjik İnceleme

REPLİKA

Replika; metalik malzemelerin mikro yapılarını, tane yapılarını inceleyerek, hasar ve/veya yorulma mekanizmalarının sebep ve/veya derecesini tayin etmekte kullanılan başlıca Tahribatsız muayene yöntemlerinden (NDT) biridir. Bu yöntem; tesislerin kalite kontrolü/yönetiminden sorumlu olan mühendislere kalan kullanım ömrü veya hasar analizi konularında önemli veriler sağlamaktadır.

Replika; ASTM E 1351(Standard Practice for Production and Evaluation of Field Metallographic Replicas) standardı tarafından belirlenmiş olup, metalografik numuneler (replika), mühendis ve eğitim almış teknikerler tarafından taşınabilir ekipmanlar kullanılarak alınmaktadır.

Integrity NDT Mühendislik ve Yüksek İşler; dünya çapında Güç/Enerji, Petrokimya, İlaç ve Kimya sektörlerine hizmet vermekte olup bünyesinde barındırdığı tecrübeli, bu sektörlerde kullanılan farklı malzemeler (paslanmaz çelik ve türevleri, karbon çelikleri, alaşımlı/alaşımsız çelikler) hakkında geniş bilgi birikimine sahip bir ekiple çalışmalarını yapmaktadır. Ön hazırlık, işçi sağlığı ve güvenliği eğitimin önemini, müşterilerimizin sahada kimyasal kullanımı, zımparalama, taşlama, kapalı alanlarda çalışma şartlarını anlamakla beraber ekibimiz tehlikeli malzeme kullanımı, kapalı alanda çalışma, aşındırıcı ekipmanlar ile çalışma konusunda önceliği iş güvenliği olan eğitimli kişilerden oluşmaktadır. Replika teçhizatının tamamı, bu muayene tekniğinin güvenli bir şekilde gerçekleştirilme yöntemine uygun Malzeme Güvenlik Bilgi Formu içermektedir.

SERTLİK TESTİ

Sertlik testi çeşitli malzemelerin dayanımını belirlemekte kullanılmaktadır. Sertlik; malzemenin şekil değiştirmeye gösterdiği direnç olarak tanımlanabilir. Deformasyon ne kadar küçük ise malzemenin sertliği o derece yüksektir şeklinde değerlendirme yapılabilir. Sertlik ölçümü malzeme yüzeyinde bırakılan ize göre ölçülmektedir ve farklı yöntemler (Rockwell, Brinell, Vickers) mevcuttur.

MALZEME ANALİZİ

Positive Metals Identification (PMI), metal ve alaşım malzemelerin kimyasal özelliklerini hızlı bir şekilde öğrenmek için kullanılan bir yöntemdir. PMI için tipik metotlar X-ray ışıması (XRF) ve optik emisyon spektrometre (OES) yöntemleridir. Integrity NDT ve Yüksek İşler bu malzeme analiz hizmetlerini vermektedir.

Sertifikalarımız

IRATA Üye Firma Sertifikası

UT-1 Sertifikası

MT-2 Sertifikası

PT-2 Sertifikası

YUKARI