Rigging Sahne Asım Söküm Hizmetleri

Rigging Sahne Hizmetleri
Ses Işık Sistemleri Asım Söküm

1970’li yılların başında özellikle Amerika’da eğlence sektörlerinin büyümesi ile birlikte konserlerde ve gösterilerde kullanılan sahneler de büyümeye ve sahne üstüne asılan yükler ciddi şekilde artmaya başladı.

Tüm bu gelişmeler dev sahnelerin kurulumunu, ağır teknik ekipmanların kaldırılması ve asılması işlerini gerçekleştirebilecek uzmanlaşmış kişilere ihtiyaç duyulmasına neden oldu. 1970’lerin sonuna doğru konser ve gösterilerin turneye çıkması söz konusu olduğunda bu ihtiyaç daha da artarak yeni bir iş kolunun gelişmesini sağladı; Rigging…

Rigging, kelime anlamı olarak ağır objeleri çeşitli özelleşmiş ekipmanlar kullanarak standartlara uygun şekilde kaldırmak ve asmak anlamında kullanılır.  Rigger ise bu işleri yapan kişiye verilen isimdir.  Bu özelleşmiş işin Türkçe karşılığı olmadığından, rigging ve rigger kelimeleri olduğu gibi kullanılmaktadır. Ülkemizde hızla artan gösteri merkezleri, boyutları büyüyen sahneler, ağırlığı artan ses ve ışık sistemleri Türkiye’de de “rigger” ihtiyacını  zorunlu kılmıştır.

Asım operasyonları bünyesinde tasarım, mühendislik, yük kaldırma teknikleri, sahne bilgisi ve düşüş durdurma sistemlerini barındırır.  İşin niteliği sorumluluk bilinci, standartlar, teknik bilgi, sürat ve emniyettir.   Asılan tonlarca değerli malzeme ve onca değerli malzemenin altında performans sergileyen dünya çapında sanatçılar ve bu şovları izlemeye gelen çok değerli izleyicilerin emniyeti, çatıyı kuran ve tüm bu yükleri çatıya asan riggerların sorumluluğundadır.  Bu büyük sorumluluk sebebiyle rigging, ses ışık teknisyenlerinin değil, gerekli eğitimleri almış, gerekli bilince ve tecrübeye sahip, standartların farkında olan rigger’ların işidir.

Yüksek İşler rigging hizmeti vermeye 2004 senesinde Rock’n Coke festivaliyle birlikte başladı ve bu tarihten itibaren 300’ün üzerinde yerli ve yabancı konser ve gösteride ses, ışık, görüntü ve dekor  sistemlerinin asılmasında görev aldı. Yurtdışından gelen tüm ekiplerle çalışma fırsatı bulan firmamız, edindiği birikim sayesinde kısa zamanda yurtdışı standartlarında hizmet vermeye başladı.

2011 yılında sahne ve gösteri dünyasının tek sertifikasyon sistemi olan PLASA NRC (National Rigging Certificate) sertifikasına sahip olmuştur. Tüm sahne ve gösteri operasyonlarında PLASA standartları dahilinde montaj ve asım işleri gerçekleştirilmektedir.

Büyük çaplı konser ve festivallerin yer aldığı  Zorlu Performans Sanatları Merkezi, Volkswagen Arena, Fenerbahçe Ülker Arena, Abdi İpekçi Arena, Türk Telekom Arena, Santral İstanbul, Haliç Kongre Merkezi, Lütfi Kırdar, Park Orman, Rock’n Coke sahnesi, Sonisphere Sahnesi gibi etkinlik alanlarının rigging hizmetlerinin büyük çoğunluğu Yüksek İşler ® tarafından verilmektedir.

YÜK KALDIRMA VE MONTAJ HİZMETLERİ

Sahne ve gösteri dünyasının ihtiyaçları dışında, her türlü sektör için motorlu kaldırma sistemleriyle ağır objelerin kalıcı veya geçici olarak yerinin değiştirilmesi, yerine çıkartılması ve monte edilmesi hizmetleri firmamız tarafından verilmektedir.

Bu hizmet kolunun örnekleri arasında spor salonlarında skorbordların taşınması, binalarda asansör kapısından sığmayan objelerin hol boşluğundan üst katlara çekilmesi ve görüntü sistemlerinin bina cephelerine kaldırılması ve montajı sayılabilir.

Sertifikalarımız

Plasa Rigging Sertifikası

YUKARI